Menu
Sepetim

SOLAR ŞARJ KONTROL CİHAZI

Şarj Kontrol Cihazı Hakkında Genel Bilgiler

Şarj kontrol cihazı, güneş panellerinden gelen akımı ve gerilimi (voltajı) "düzenleyerek" (dengeleyerek/yöneterek) pilin aşırı şarj edilmesini önler.

Solar Şarj Kontrol Cihazı Nedir ?

Güneş enerjisi üretim sisteminde solar şarj kontrol cihazı , güneş panellerinden gelen akım ve gerilim değerlerini düzenler. Güneş pili şarj cihazı olarak da piyasada kullanılmakta ve tanınmaktadır .

Solar şarj kontrol cihazı, güneş panellerinden elde edilen ve güneş piline giden enerji gücünü düzenler. Sistemimizde bulunan şarj kontrolleri, güneş pillerinin yüksek voltaj veya aşırı şarj nedeniyle zarar görmesini önlemektedir.


Solar Şarj Kontrol Cihazının Rolü Nedir ? Bu ne işe yarıyor?

Güneş pillerinin belirli bir voltaj aralığı vardır. Şarj kontrol cihazının temel görevleri sisteme zarar vermemek ve düzenli çalışmaktır. Bunlar akünün sabit bir voltaj ile şarj edilmesini sağlamak ve akünün tam kapasite voltaj değerine ulaşıldığında şarj akımını kesmek içindir.

Solar Şarj Kontrol Cihazının Temel Özellikleri

Güneş pili grubunun şarj seviyesini dengede tutar ve pillerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Ters akım koruması vardır. Güneş panellerinden enerji gelmediğinde güneş pillerinin güneş paneline enerji vermesini engeller.

Akü voltajı düştüğünde, yüke giden gücü kapatır. Güneş pilleri şarj edildiğinde gücü açar.

Şarj kontrol tipine göre akü voltajını ve güneş paneli akımını gösterir.

 

Şarj Kontrol Cihazı Çeşitleri (Türleri) Nelerdir ?

Güneş enerjisinden elektrik üretimi için şarj kontrol cihazları kullanım amaçlarına göre ikiye ayrılmaktadır. 

Solar şarj kontrolörleri PWM Şarj Kontrol Cihazı ve MPPT Şarj Kontrol Cihazı.

 PWM Şarj Kontrol Cihazı 

MPPT Şarj Kontrol Cihazı 

PWM Solar Şarj Kontrol Cihazı Nedir ? O nasıl çalışır? PWM Nerelerde Kullanılır?

PWM şarj kontrol cihazı, pillere kısa şarj darbeleri göndererek güneş panelleri ile güneş pili arasındaki bağlantıyı sağlar. PWM solar şarj kontrol cihazı , güneş panellerinden gelen nominal voltajı akü voltajına düşürerek aküleri yüksek voltajdan korur. Tam akü voltajı değerine ulaşıldığında akımı keser.

Neden PWM Şarj Kontrol Cihazını Tercih Etmelisiniz?

PWM solar şarj regülatörü, ucuz olması nedeniyle güneş enerjisi sistemleri pazarında en yaygın kullanılan şarj kontrol cihazı türüdür. Küçük sistemlerde off grid uygulamalarında kullanılır. Daha büyük sistemlerde ise genellikle MPPT solar şarj kontrol cihazı tercih edilmektedir.


MPPT Solar Şarj Kontrol Cihazı Nedir ? Nasıl çalışır? MPPT Nerelerde Kullanılır?

Şarj kontrol cihazlarının temel görevleri, sistemdeki bataryanın zarar görmemesini ve düzenli çalışmasını sağlamaktır. Bunlar akünün sabit bir voltaj ile şarj edilmesini sağlamak ve akünün tam kapasite voltaj değerine ulaşıldığında şarj akımını kesmek içindir. MPPT solar şarj kontrol cihazı, güneş panellerinden gelen yüksek voltajı düşürür ve akımı arttırır. Güneş panellerinden daha fazla güç kullanılmasını sağlar. Pillerin daha kısa sürede şarj edilmesini sağlar.

MPPT Şarj Kontrol Cihazı Pwm solar şarj kontrol cihazından daha pahalıdır . Ancak maksimum fayda için maliyet analizi düşünüldüğünde çok daha verimli cihazlardır.

Not: Karavan ve teknelerde kullanımı zamanla artmaktadır. Kış aylarında güneşten maksimum faydalanmak, pillerinizi daha kısa sürede doldurmak ve daha az sıkıntı yaşamak için tercih etmenizi öneririz.

Neden MPPT Şarj Kontrol Cihazını Seçmelisiniz?

MPPT solar şarj kontrol cihazı güneş enerjisi sistemleri, daha verimli çalışan bir şarj kontrol cihazı türüdür. Off grid uygulamalarda, karavan ve tekne sistemlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kışın kullanılan ve gölgelemenin olduğu yerlerde güneş enerjisinden elektrik üretim sistemlerinde mutlaka kullanılmalıdır.

Şarj Kontrol Cihazı Nasıl Seçilir ?

Solar şarj kontrol cihazı seçimi kafamızı en çok karıştıran sorudur. Kaç adet panel kullandığınız, panellerin üretim gerilim ve akım değerleri seçiminizi etkiler.

Kısacası şarj kontrol cihazı seçimi;

Güneş Paneli Gücü, Güneş Paneli Sayısı , Akü Voltajı ve Akü Sayısı, Akü Tipi ve Akü Tipi'ne göre yapılmaktadır.

PWM şarj cihazları, MPPT şarj cihazlarından daha ekonomiktir.

PWM şarj kontrol cihazları, kısa darbeler göndererek güneş pillerini şarj eder.

MPPT solar şarj kontrol cihazı, güneş enerjisi üretim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlar.

MPPT solar şarj cihazları ile solar akü grupları daha kısa sürede şarj edilmesini sağlar.

PWM solar şarj kontrol cihazı küçük şebekeden bağımsız güneş enerjisi sistemlerinde (aydınlatma gibi) kullanabilirsiniz. Ancak, daha büyük şebekeden bağımsız güneş enerjisi sistemlerinde MPPT solar şarj kontrol cihazı kullanmanızı öneririz.

Marka: QTECH
40 AMPER 12-24 VOLT ŞARJ KONTROL CİHAZI MPPT40 amper mppt şarj kontrol cihazı monokristal ve polikristal güneş panellerini solar kablo ile 40 amper MPPT şarj kontrol cihazı ile daha verimli bir şekilde jel aküleri şarj edilmesini  sağlamaktadır. 40a mppt şarj kontrol cihazına maximum verim elde..
3.266,68TL
Vergiler Hariç:2.722,24TL
Marka: QTECH
Ürün Özellikleri ; Güneş paneli için yüksek verimli MPPT özellikli şarj kontrol cihazı,12 volt veya 24 Volt olarak otomatik algılama, yük çalıştırma, açma ve kapama, Solar jel akü uyumluluğu,Anlık olarak şarj kontrol düzeneği ve otomatik olarak parametrelerini boşaltma sayesinde batarya (..
2.690,21TL
Vergiler Hariç:2.241,84TL
Marka: QTECH
Ürün Özellikleri ; Güneş paneli için yüksek verimli MPPT özellikli şarj kontrol cihazı,12 volt veya 24 Volt olarak otomatik algılama, yük çalıştırma, açma ve kapama, Solar jel akü uyumluluğu,Anlık olarak şarj kontrol düzeneği ve otomatik olarak parametrelerini boşaltma sayesinde batarya (..
3.535,70TL
Vergiler Hariç:2.946,42TL
Marka: QTECH
80 Amper Şarj Kontrol Cihazı Mppt Ürün Özellikleri ;  Akü Voltajı 12/24/36/48 Volt Otomatik Maksimum Solar Giriş Voltajı 145VDC MPPT Giriş Voltaj Aralığı 60-130V Maksimum Güç Girişi 5000W Verimlilik 99% Maks..
8.185,92TL
Vergiler Hariç:6.821,60TL
Marka: QTECH
QTECH 60 AMPER MPPT ŞARJ KONTROL  CİHAZIMPPT algoritması ile 10 saniye içerisinde hızlı ve doğru MPPT noktası yakalama (Doğruluk oranı %99 dan büyük, MPPT verimliliği %98 den büyük)4 aşamalı şarj; MPPT High Current Charging, Float Charging, Absorbtion Charging, Equalized ChargingLityum bataryal..
7.686,31TL
Vergiler Hariç:6.405,26TL
Marka: QTECH
10a Pwm Şarj Kontrol Cihazı Lt Serisi..
422,75TL
Vergiler Hariç:352,29TL
Marka: QTECH
20a Pwm Şarj Kontrol Cihazı Lt Serisi..
461,18TL
Vergiler Hariç:384,32TL
Marka: QTECH
30a Pwm Şarj Kontrol Cihazı Lt Serisi..
922,36TL
Vergiler Hariç:768,63TL
Marka: QTECH
40a Pwm Şarj Kontrol Cihazı Lt Serisi..
999,22TL
Vergiler Hariç:832,68TL
Marka: QTECH
60a Pwm Şarj Kontrol Cihazı Lt Serisi..
1.844,71TL
Vergiler Hariç:1.537,26TL
Gösterilen: 1 ile 11 arası, toplam: 11 (1 Sayfa)
Kişisel verilerin korunması hakkında aydınlatma metnimizdeki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırıyoruz. Detaylı bilgi almak için inceleyiniz.