Menu
Sepetim

MPPT İNVERTER

MPPT İNVERTER

MPPT, Solar inverterlerde Maksimum Güç Noktası Takibi anlamına gelir. Solar inverterler, DC gücünü AC'ye dönüştüren bir Güneş enerjisi sistemindeki temel aparatlardır. Güneş panellerindeki fotovoltaik modüller veya PV modülleri, güneş ışınlarını emerek DC güç üretir. Ancak modern cihazların çoğu AC ile çalışır. Hayatımızı sürdürmek için DC güneş enerjisini AC'ye dönüştürmemiz gerekiyor. İşte bu işi bizim yerimize yapan solar inverter geliyor. Solar inverterler, Maksimum Güç Noktası İzleme (MPPT) ile çok daha fazla yetenek gösterir. 

Solar İnverterler Neden Gereklidir?

Güneş Enerjisi Sistemleri, PV paneller, piller, dağıtım hatları, inverterler vb. birçok bileşenden oluşur. Solar inverterler genellikle PV inverterler olarak adlandırılır. Bir Güneş enerjisi projesinin beyni olarak kabul edilirler. İnverterler, modern bir Güneş Enerjisi Sisteminin onsuz çalışamayacağı en özel bileşenlerden biridir. Güneş panelleri tarafından üretilen enerji DC olduğundan, konut veya ticari kullanım için onu bir şekilde tüketilebilir alternatif akıma (AC) çevirmemiz gerekir. Bu işlem için inverterler kullanılır. Güneş Panelleri tarafından üretilen DC enerji eviricilere gelir ve kolayca kullanılabilir AC haline gelir.

Solar İnverterlerde MPPT Nedir?

Maksimum Güç Noktası İzleme veya MPPT, bize değişken enerjili kaynaklardan maksimum düzeyde enerji çıkarımı sunar. Bu yöntem, herhangi bir kısıtlamadan değişmez. Güneş panelleri, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreten fotovoltaik hücrelerden veya PV hücrelerinden yapılır. Ancak gün boyunca Güneş eşit şekilde parlamaz, bu da güneş panellerinizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek elektrik üretmek için yeterli güneş ışığı almadığı anlamına gelir.

Ayrıca, güneş paneli ve akü voltajı hava koşullarına göre değişir ve bu da güç çıkışı verimliliğinde sapmaya neden olur. Bu sorun, bir MPPT İnverter tarafından çözülebilir. Bir MPPT İnverter, her zaman maksimum güç elde edebileceğiniz en uygun voltaj-akım dizisini sürekli olarak izler ve bulur.

Solar İnverterlerin Güneş Sisteminizdeki Rolü

Yüksek enerjili fotonlar içeren güneş ışığı, güneş panellerinin fotovoltaik (PV) hücrelerine düşer. Güneş panelleri böylece elektrik enerjisi üretir. Bu serbest akış, Doğru Akım (DC) üretir. DC enerjisi üretildikten sonra, onu AC'ye dönüştüren inverterlere gider. Aksi takdirde daha sonra kullanılmak üzere Solar pillerde saklanır. Ev çalışma alanımızda, tüm cihazlarımızı çalıştırmak için AC'ye ihtiyacımız var. İnvertörler, DC girişini AC çıkışını boşaltan bir transformatöre iletir. İnverterler, çok hızlı açılıp kapanan ve transformatörün değişen iki tarafını besleyen iki veya daha fazla transistör üzerinden doğru akım çalıştırır.

MPPT İnverter Nasıl Çalışır?

MPPT İnverter, FV sisteminizin sunabileceği en iyi güç çıkışını kontrol eder. Ardından MPPT İnverter, akü voltajını ayarlar ve maksimum akımı elde etmek için en iyi voltajı sabitler. MPPT İnverter, eviricilere maksimum güç veren şebekeye bağlı sistemler için en uygun dizi voltaj-akım oranını ayarlar. 

Çift ve Tek MPPT İnverter

MPPT İnverter tekniğinin faydalarını şimdiden görebiliyoruz. Birden fazla MPPT kullanmak her zaman daha iyidir. Çift MPPT, farklı azimutlara ve açılara sahip birden fazla dizi kullanmanıza izin verir ve kısmi gölgelemeye daha az duyarlıdır. Çift MPPT inverter kullanıyorsanız ikinci bir invertere ihtiyacınız yoktur. Güneş panellerinin en yüksek potansiyelde çalışmasını sağlar. Tek bir MPPT inverteri, farklı azimutlara sahip daha fazla dizi için çalışmak için oldukça verimsiz hale gelecektir. Bu nedenle, iki veya daha fazla dizi içeren sistemler için çift MPPT daha uygundur.

Çoklu MPPT Çeviriciler

Farklı azimutlara ve çeşitli güneş eğim açılarına sahip birden fazla çatıda güneş panelleriniz varsa, çoklu MPPT'li güneş inverterleri sizin için önemli bir seçimdir.

Bu durumda panelleriniz eşit miktarda güneş enerjisi almayacağından her panelin IV özelliği farklıdır. Hala sisteminizden maksimum gücü almaya niyetlisiniz. Merak etme! Çoklu MPPT inverter, panel dizilerinin her biri için bir maksimum güç noktası izleyici kullanır.

Bu cihazların yapımcıları her zaman sizin yararınızı göz önünde bulundurur. Çoklu MPPT inverter kullanarak, maksimum güç elde etmeye devam edebilir ve fayda sağlamaya devam edebilirsiniz.

Küresel MPPT

PV paneller, kısmi gölgeleme koşulları (PSC) altında farklı voltaj-akım seviyeleri gösterir. Güç-gerilim eğrisi (PV), PSC altında birden fazla tepe noktası sergiler.

Küresel maksimum güç noktası (GMPP) takibi, herhangi bir atmosferik koşulda güneş panellerinden, yani fotovoltaik hücrelerden maksimum güç elde etme sürecidir. Ancak paneller gölgeleniyorsa, MPP tekniği yerel MPP'yi izler ve global MPP'yi izleyemez.

Klasik Maksimum Güç Noktası İzleme (MPPT) algoritması, gölgeleme koşullarında global MPP'ye ulaşamaz. Güneş ışığının gölgelenmesi ve ışınımı nedeniyle enerjinin yaklaşık %6'sı kaybolur. 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, farklı PV sistemleri hava engelleri altında farklı verimlilik göstermektedir.

Ancak bazen, güneş panelleriniz maksimum güç noktasını tespit edemediğinde %70 daha az güç üretebilir. Peki, bu durumu iki şekilde halledebilirsin. Biri, karmaşık programlar uygulayarak geleneksel MPPT algoritmasını iyileştirmektir. Bir diğeri, AI ve akıllı bilgi işlem yöntemlerine dayalı topolojileri kullanmaktır.

MPPT ve PWM İnverter

PWM ve MPPT olmak üzere başlıca iki tür güneş enerjisi verimliliği kontrolörü vardır. PWM inverter veya Darbe Genişliği Modülasyonu, güneş dizisinden akülere doğrudan bağlantısı olan şarj kontrol cihazıdır. Bu cihaz, pil şarjını modüle etmek için hızlı bir 'anahtar' (transistör) kullanır.

Öte yandan, Maksimum Güç Noktası İzleyicileri veya MPPT inverter , güneş panellerinin maksimum güç noktalarında çalışmasına yardımcı olan, yani panel voltajını maksimum güç veren belirli bir değerde tutan gelişmiş bir tekniğe dayalıdır. Akü voltajına ve güneş panelinin çalışma voltajına (Vmp) bağlı olarak MPPT, yaklaşık %30 daha fazla verimlilik elde etmenize yardımcı olabilir.

Marka: QTECH
3 Kva 3000 Watt Akıllı İnverterÜrün Özellikleri ;Saf sinüs dalgalı güneş invertör.Çıkış gücü faktörü 1.9 birime kadar paralel çalışma.Yüksek PV giriş voltaj aralığı.Pilden bağımsız tasarım.Dahili 100A MPPT solar şarj cihazı.Pil performansını optimize etmek ve kullanım ömrünü uzatmak için pil eşitlem..
18.101,26TL
Vergiler Hariç:15.084,39TL
Marka: QTECH
5 Kva Tam Sinüs Akıllı İnverter RevoÜrün Özellikleri ;Ana Özellikler :Saf sinüs dalgalı güneş invertör.Çıkış gücü faktörü 1.9 birime kadar paralel çalışma.Yüksek PV giriş voltaj aralığı.Pilden bağımsız tasarım.Dahili 100A MPPT solar şarj cihazı.Pil performansını optimize etmek ve kullanım öm..
25.403,26TL
Vergiler Hariç:21.169,38TL
Marka: QTECH
5kva Tam Sinüs MPPT Akıllı İnverter Kullanım ve Teknik Özellikleri Hakkında Detaylı Bilgi ; Neden 5 Kva MPPT Akıllı İnverter Almak Gerekir ve Neden Solar Merkezi Tercih Edebilir Sorusunun Cevabı Aşağıda ;5000 watt Tam Sinüs MPPT Akıllı İnverterler Solar Sistem Yani Bir Diğer A..
24.634,63TL
Vergiler Hariç:20.528,86TL
Marka: QTECH
3kva Tam Sinüs MPPT Akıllı İnverter  Neden 3 Kva Mppt Akıllı İnverter Almak Gerekir ve Neden Solar Merkezi Tercih Edebilir Sorusunun Cevabı Aşağıda ;3000 watt Tam Sinüs Mppt Akıllı İnverterler Solar Sistem Yani Bir Diğer Adı İle Güneş Enerjisi Sistemlerinde Panellerden Gelen Enerji..
13.105,16TL
Vergiler Hariç:10.920,97TL
Marka: ORİON
ÖzelliklerAkü Voltajı12VDCAkü Voltaj Sınırları10.0〜16.0VDCİnverter ÇıkışıNominal Çıkış Gücü1200WMaks. Çıkış Gücü (1dk.)1500WAşırı Yüklenme (5sn)2400WÇıkış Voltajı230VAC±5%Çıkış Frekansı50HzÇıkış Dalga ŞekliSaf sinüsGüç Faktörü0.8Harmonik Bozulma≤5% ( Rezistif )Maksimum Verim..
10.030,64TL
Vergiler Hariç:8.358,86TL
Marka: ORİON
ÖzelliklerAkü Voltajı12VDCAkü Voltaj Sınırları10.0〜16.0VDCİnverter ÇıkışıNominal Çıkış Gücü1200WMaks. Çıkış Gücü (1dk.)1500WAşırı Yüklenme (5sn)2400WÇıkış Voltajı230VAC±5%Çıkış Frekansı50HzÇıkış Dalga ŞekliSaf sinüsGüç Faktörü0.8Harmonik Bozulma≤5% ( Rezistif )Maksimum Verim..
11.337,31TL
Vergiler Hariç:9.447,76TL
Marka: ORİON
zelliklerAkü Voltajı24VDCAkü Voltaj Sınırları20.0〜32.0VDCİnverter ÇıkışıNominal Çıkış Gücü2400WMaks. Çıkış Gücü (1dk.)3000WAşırı Yüklenme (5sn)4800WÇıkış Voltajı230VAC±5%Çıkış Frekansı50HzÇıkış Dalga ŞekliSaf sinüsGüç Faktörü0.8Harmonik Bozulma≤5% ( Rezistif )Maksimum Verim≤..
13.105,16TL
Vergiler Hariç:10.920,97TL
Marka: ORİON
ÖzelliklerAkü Voltajı24VDCAkü Voltaj Sınırları20.0〜32.0VDCİnverter ÇıkışıNominal Çıkış Gücü2400WMaks. Çıkış Gücü (1dk.)3000WAşırı Yüklenme (5sn)4800WÇıkış Voltajı230VAC±5%Çıkış Frekansı50HzÇıkış Dalga ŞekliSaf sinüsGüç Faktörü0.8Harmonik Bozulma≤5% ( Rezistif )Maksimum Verim..
15.334,19TL
Vergiler Hariç:12.778,49TL
Marka: QTECH
1 KVA MPPT AKILLI İNVERTER..
8.647,10TL
Vergiler Hariç:7.205,92TL
Gösterilen: 1 ile 9 arası, toplam: 9 (1 Sayfa)
Kişisel verilerin korunması hakkında aydınlatma metnimizdeki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırıyoruz. Detaylı bilgi almak için inceleyiniz.