All categories

Off Grid Sistem Bağlantı Şeması

Off Grid Sistem Bağlantısı ve Dikkat Edilmesi Gereken Bilgiler

Sistemde invertöre öncelikle akülerin bağlanması gerekmektedir. Şarj kontrol kısmına aküler bağlandıktan sonra güneş panelleri bağlanması gerekmektedir. Sıralama teknik olarak önemlidir dikkate alınız.

Bağlantımıza öncelikle panellerin bağlantısını tarif ederek başlayalım.

Güneş enerji sistemi kurulumu için öncelikle panel çıkış voltajı çok iyi belirlenmelidir. Bu da kullanılacak batarya sisteminin çıkış voltajı ve inverterin azami PV giriş voltaj değerine göre değişiklik gösterir. Ama genellikle off grid sistemlerde batarya voltajı maksimum 48V olduğu için 60V-70V arası bir panel çıkış voltajı idealdir. Ayrıca inverterin bünyesinde bulunan şarj kontrol cihazı da düşünülerek panel bağlantısının ayarlanması gerekir. Toplam panel çıkış voltajının ve akım değerinin şarj kontrol cihazının eşik değerini geçmemesi gereklidir.

Elinizdeki panel sayısı ve şarj kontrolün eşik değerine göre panellerin seri ve paralel olarak örnek resimleri aşağıda gösterilmiştir.Bu bağlantı şekli eşik değer 67,5 Volt olarak düşünülerek seri bağlantı şekline örnek olarak gösterilmiştir. Aldığınız panellerin açık devre gerilimine göre dizilerde 3 lü yada 2 li gibi değişiklik gösterebilir. Mutlaka panel açık devre gerilimi ve şarj kontrol cihazı eşik değeri dikkate alınarak bağlantı yapılmalıdır.


Bu bağlantı şekli de panellerin paralel bağlanarak şarj kontrole girişi gösterilmiştir. Küçük sistemlerde genellikle bu bağlantı şekli kullanılmaktadır. Tek panelin açık devre gerilimi olduğu için tüm şarj kontrol cihazlarının eşik değerine uymaktadır.

Akü Yerleşimi ve Bağlantısı

Aküler, serin, güneş ışığından uzak bir ortamda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Birbirleri arasında belli bir mesafe bulunmalıdır. Akülerin sulu ve nemli ortamdan da uzak tutulması gereklidir. Kablolama işlemi ise yine kullanılan inverterin çalışma voltajına bağlıdır. Örneğin 4 adet 12 V 200 Ah akünüz var ve çalışma voltajı 48 V olan 5000 VA’lik bir inverter kullanıyorsunuz. O zaman bu 4 adet aküyü seri bir şekilde bağlamanız gerekli çünkü bildiğiniz gibi seri bağlantı da voltaj artar. Bu şekilde 48V 200 Ah çıkışa sahip bir akü grubu elde etmiş olursunuz.

Solar sistem kurulumu akü kablo bağlantısı

Solar sistem kurulumu akü kablo bağlantısı

Burada örnek olarak 24 Volt Akü Bağlantısı ve 48 Volt Akü bağlantısı verilmiştir. Bu örneklere göre kurmanız gereken sistemin bağlantı şeklini oluşturabilirsiniz.

İnverter Kurulumu

İnverter, doğru akımı alternatif akıma çeviren elektronik cihazlardır. Kapasitelerine göre belirli dc voltaj aralıklarına göre çalışmaktadırlar.  Bu voltaj değerlerine göre de akü bağlantısı ve bu aküleri şarj etmek için de panel kablo bağlantıları ayarlanır. Off-grid inverterler piyasada 1000VA-5000VA arasındadır. İnverterler ayrıca birbirleriyle paralellenerek gücü arttırılabilir. Örneğin iki adet 5000VA inverteri paralellerseniz 10000VA’lık bir inverter kapasitesi elde edersiniz.

Genel olarak kullanılan modeller yukarıda belirtildiği gibi 1000VA ile 5000VAarasında olmakla birlikte daha farklı modelleri de vardır. İnverter seçiminize göre akü giriş voltajınızı ayarlamanız gerekmektedir.

Bu bilgiler dışında sormak istediğiniz tüm sorularla alakalı bizleri arayabilirsiniz.

Whatsapp İletişim