Menu
Sepetim

Monokristal Güneş Paneli

Monokristal Güneş Paneli nedir?


Bir monokristal güneş paneli, monokristal güneş pilleri içeren bir güneş panelidir. Panel, adını bir yarı iletkenle aynı şekilde yüksek saflıkta tek kristal silikondan yetiştirilen silindirik bir silikon külçeden alır. Hücre tek bir kristalden oluştuğu için, daha iyi bir elektrik akışı için elektronlara daha fazla hareket alanı sağlar. Silindirik külçe, hücreler oluşturan gofretler halinde dilimlenir. Hücrelerin faydasını en üst düzeye çıkarmak için, dairesel gofretler tel ile sekizgen şekilli bir gofrete kesilir. Bu hücreler, sekizgen şekli nedeniyle benzersiz bir görünüme sahiptir. Ayrıca tek tip bir renge sahiptirler.

Monokristal Güneş Paneli Yapımı

Yukarıda bahsedildiği gibi, monokristal güneş panelleri isimlerini nasıl yapıldıklarından almaktadır. Bireysel güneş pillerinin her biri, tek bir silikon kristalinden yapılmış bir silikon gofret içerir. Tohum daha sonra çekilir ve etrafında erimiş silikon oluşur ve bir kristal oluşturur. Külçe olarak da adlandırılan büyük kristal daha sonra güneş pillerini yapmak için kullanılan ince gofretlere dilimlenir.
Genellikle, bir monokristal panel, panelin boyutuna bağlı olarak 60 veya 72 güneş pili içerecektir. Konut kurulumlarının çoğu 60 hücreli monokristal silikon paneller kullanır.

Monokristal Güneş Paneli Çalışma Prensibi

Güneş ışığı monokristal güneş paneli üzerine düştüğünde , hücreler enerjiyi emer ve karmaşık bir süreçle bir elektrik alanı oluşturur. Bu elektrik alanı voltaj ve akımı içerir ve P (güç) = V (voltaj) x I (akım) denklemiyle yönetilen gücü üretir. Bu güç, doğrudan doğru akımla (DC) çalışan cihazlara güç sağlamak için kullanılabilir. Bu güç ayrıca bir invertör kullanılarak alternatif akıma (AC) dönüştürülebilir.

Monokristal güneş paneli Performansı

Monokristal güneş panelleri genellikle tüm güneş panelleri türleri arasında en yüksek verime ve güç kapasitesine sahiptir. Monokristal panel verimlilikleri %17 ile %20 arasında değişebilir. Monokristal güneş pilleri tek bir silikon kristalinden yapıldığından, elektronlar hücre içinde daha kolay akabilir, bu da PV hücre verimliliğini diğer güneş paneli türlerinden daha yüksek yapar. Monokristal güneşpanellerinin daha yüksek verimliliği, belirli bir güç kapasitesine ulaşmak için daha az alana ihtiyaç duymaları anlamına gelir. Bu nedenle, monokristal güneş panelleri genellikle polikristal panellerden daha yüksek bir güç çıkış derecesine sahip olacaktır.

Monokristal güneş panelleri Özellikleri

Monokristal güneş pilleri, fotovoltaik özellikler sergileyen üç malzeme türü arasındadır. Diğer ikisi polikristal güneş pilleri ve amorf veya ince film güneş panelleridir. Monokristal güneş pillerinin özellikleri aşağıdaki gibidir:

Paneldeki bu hücreler, güneş ışınlarından daha fazla enerji toplamak için daha geniş bir yüzey alanı sunan bir piramit desenine sahiptir.
Üst yüzey, pozitif bir elektriksel yönelime sahip olan tabana kıyasla elektriksel olarak negatif bir yönelim oluşturmaya yardımcı olan fosforla yayılır ve bu da elektrik alanı oluşturmaya yardımcı olur.
Yansımayı azaltmak ve böylece emilimi artırmak için hücreler silikon nitrür ile kaplanır.
Üretilen elektrik, hücrelere basılan metal iletkenler aracılığıyla toplanır.

Daha verimli olan bu paneller, diğer malzemelerden yapılmış panellerle aynı alan için daha fazla elektrik üretebilir. Bu paneller, kentsel ve kırsal alanlarda güneş çatıları arasında oldukça popülerdir.


Bu paneller, ekilmeye elverişsiz geniş arazilerde daha büyük ölçekte güneş enerjisi uygulamaları için şiddetle tavsiye edilir.
5 ila 25 Watt arasında elektrik üreten daha küçük paneller, telefonları, kameraları ve dizüstü bilgisayarları şarj etmek için kullanışlıdır.
40 ila 130 Watt arasında güç üreten paneller, buzdolapları ve mikrodalga fırınlar gibi daha yüksek voltajlı cihazlara güç sağlamak için kullanışlıdır.
Bu paneller bahçelerin aydınlatılmasında son derece kullanışlıdır.
Bu paneller bir dizi oluşturabilir ve kırsal evlere güç sağlamak için kullanılır.
Bu paneller, bağımsız paneller olarak sokak aydınlatması için mükemmeldir.

Monokristal Güneş Panellerinin Avantajları ve Dezavantajları

Piyasadaki en verimli güneş pili olsalar da, her biri aşağıda listelenen monokristal güneş panellerinin çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır.
Monokristal güneş panellerinin avantajlarından bazıları şunlardır :

%17-22 ile en yüksek verimliliğe sahiptirler.
Yüksek verimliliklerinden dolayı diğer tiplere göre daha az yer kaplarlar.
Üreticiler, bu güneş pili formunun en uzun süre dayandığını ve çoğunun onlara 25 yıl garanti verdiğini belirtiyor.
Bu paneller daha fazla ısı direnci sergiler.
Düşük güneş ışığı seviyelerinde daha iyi performans gösterirler, bu da onları bulutlu alanlar için ideal hale getirir.
Monokristal güneş panelleri ve polikristal güneş panelleri Hem monokristal hem de polikristal, güneş enerjisini yakalama konusunda aynı prensipte çalışırken ve her ikisi de elektrik faturalarınızı azaltmada uzun bir yol kat edecek olsa da, ikisi arasında çok az temel fark vardır. Monokristal ve polikristal güneş pilleri arasındaki temel fark, kullandıkları silikon güneş pili türüdür; monokristal güneş panelleri, tek bir silikon kristalinden yapılmış güneş hücrelerine sahipken, polikristal güneş panelleri, birlikte eritilmiş birçok silikon parçasından yapılmış güneş hücrelerine sahiptir.

335 Watt Monokristal Güneş PaneliMonokristal Güneş Panelleri Hepimizin Bildiği Gibi Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan Ana Ürünlerden Bir tanesidir. Polikristal Güneş Paneli Yerine Monokristal Güneş Paneli Tercih Edilmesinin Sebebi İse Çok Yoğun Olarak Güneşlenmesi Olan Bölgelerde Monokristal P..
6.425,76TL
Vergiler Hariç:5.354,80TL
100 Watt Monokristal Güneş Enerji Paneli Teknik Özellikleri Monokristal Güneş Panelleri Hepimizin Bildiği Gibi Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan Ana Ürünlerden Bir tanesidir. Polikristal Güneş Paneli Yerine Monokristal Güneş Paneli Tercih Edilmesinin Sebebi İse Çok Yoğun Olarak Güneşlen..
2.790,13TL
Vergiler Hariç:2.325,11TL
Marka: QTECH
95 Watt Monokristal Güneş PaneliMonokristal Güneş Panelleri Hepimizin Bildiği Gibi Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan Ana Ürünlerden Bir tanesidir. Polikristal Güneş Paneli Yerine Monokristal Güneş Paneli Tercih Edilmesinin Sebebi İse Çok Yoğun Olarak Güneşlenmesi Olan Bölgelerde Monokristal Pa..
3.847,00TL
Vergiler Hariç:3.205,83TL
Marka: QTECH
45 Watt Monokristal Güneş PaneliMonokristal Güneş Panelleri Hepimizin Bildiği Gibi Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan Ana Ürünlerden Bir tanesidir. Polikristal Güneş Paneli Yerine Monokristal Güneş Paneli Tercih Edilmesinin Sebebi İse Çok Yoğun Olarak Güneşlenmesi Olan Bölgelerde Monokristal Pa..
1.395,07TL
Vergiler Hariç:1.162,55TL
Marka: CW ENERJİ
150 Watt Monokristal Güneş Enerji Paneli Teknik Özellikleri Monokristal Güneş Panelleri Hepimizin Bildiği Gibi Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan Ana Ürünlerden Bir tanesidir. Polikristal Güneş Paneli Yerine Monokristal Güneş Paneli Tercih Edilmesinin Sebebi İse Çok Yoğun Olarak Güneşlen..
3.847,00TL
Vergiler Hariç:3.205,83TL
370 Watt Monokristal Güneş Paneli
Temin Sorunu
370 WATT MONOKRİSTAL GÜNEŞ PANELİ Monokristal Güneş Panelleri Hepimizin Bildiği Gibi Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan Ana Ürünlerden Bir tanesidir. Polikristal Güneş Paneli Yerine Monokristal Güneş Paneli Tercih Edilmesinin Sebebi İse Çok Yoğun Olarak Güneşlenmesi Olan Bölgelerde Monokri..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
400 WATT MONOKRİSTAL GÜNEŞ PANELİMonokristal Güneş Panelleri Hepimizin Bildiği Gibi Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan Ana Ürünlerden Bir tanesidir. Polikristal Güneş Paneli Yerine Monokristal Güneş Paneli Tercih Edilmesinin Sebebi İse Çok Yoğun Olarak Güneşlenmesi Olan Bölgelerde Monokristal..
8.666,32TL
Vergiler Hariç:7.221,93TL
Marka: QTECH
25 WATT MONOKRİSTAL GÜNEŞ PANELİElektriksel Özellikler Güç                                       &nb..
887,77TL
Vergiler Hariç:739,81TL
Marka: QTECH
200 WATT MONOKRİSTAL GÜNEŞ PANELİElektriksel Özellikler Güç                                       &n..
4.269,75TL
Vergiler Hariç:3.558,12TL
Marka: QTECH
ÖZELLİKLERANMA GÜÇWatt200AYARLANABİLİR VOLTAJ ARALIĞIVolt24AĞIRLIKKilogram11,90MODEL:200 Watt Güneş PaneliAĞIRLIK:11.00kgBOYUTLAR:1,510.00cm X 680.00cm X 30.00cmSKU:SMR/200W/PN/21200..
5.072,97TL
Vergiler Hariç:4.227,47TL
450 WATT MONOKRİSTAL GÜNEŞ PANELİ..
10.299,66TL
Vergiler Hariç:8.583,05TL
325 Watt Monokristal Güneş PaneliMonokristal Güneş Panelleri Hepimizin Bildiği Gibi Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan Ana Ürünlerden Bir tanesidir. Polikristal Güneş Paneli Yerine Monokristal Güneş Paneli Tercih Edilmesinin Sebebi İse Çok Yoğun Olarak Güneşlenmesi Olan Bölgelerde Monokristal P..
6.425,76TL
Vergiler Hariç:5.354,80TL
330 Watt Monokristal Güneş PaneliMonokristal Güneş Panelleri Hepimizin Bildiği Gibi Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan Ana Ürünlerden Bir tanesidir. Polikristal Güneş Paneli Yerine Monokristal Güneş Paneli Tercih Edilmesinin Sebebi İse Çok Yoğun Olarak Güneşlenmesi Olan Bölgelerde Monokristal P..
6.425,76TL
Vergiler Hariç:5.354,80TL
455 Watt Halfcut Monokristal Güneş Paneli..
6.994,54TL
Vergiler Hariç:5.828,79TL
545 Watt 144 Hücreli Half Cut Monokristal Güneş PaneliTeknik ÖzelliklerModül Teknolojisi: Monokristal PERC Silikon HücreModül Hücre Sayısı: 144 (182 x 91 mm)Ürün Ölçüleri: 2298 x 1145 x 42 mmAğırlık: 29 kgModül Çerçeve Yapısı: Alüminyum Çerçeve (Eloksal Kaplamalı)Cam Yapısı: Temperli/Temperli Antire..
6.033,75TL
Vergiler Hariç:5.028,13TL
550 Watt 144 Hücreli Half Cut Monokristal Güneş PaneliGüneş Paneli Elektrik ÖzellikleriPanel Gücü Wp550Hücre TipiHalfCut M10 182mmHücre Adedi144Modül Verimi21,17MPPT Akım Değeri12,97Kısa Devre Akımı13,71Off-Grid Uygun Çalışma Gerilimi48Maksimum Güç Noktası Gerilimi42,55Açık Devre Gerilimi Volt49,82M..
6.091,40TL
Vergiler Hariç:5.076,17TL
Gösterilen: 1 ile 17 arası, toplam: 17 (1 Sayfa)
Kişisel verilerin korunması hakkında aydınlatma metnimizdeki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırıyoruz. Detaylı bilgi almak için inceleyiniz.