Menu
Sepetim

JEL POWER JEL AKÜ

Jel Akü Nedir?

Ayrıntılara girmeden önce, derin döngülü jel pillerin ne olduğunu ve nasıl çalıştıklarını anlamak için biraz zaman ayıralım.

Bir jel akü, geleneksel bir kurşun-asit akü ile aynı tasarıma ve işlevselliğe sahiptir. İki pil farklıdır çünkü solar jel piller ayrıca elektrolit içinde jel benzeri bir madde oluşturan silika içerir. Jel elektrolit, solar jel pillerin geleneksel pil kadar çok duman yaymasını engeller. Bir jel akünün stabilitesi nedeniyle çeşitli konumlara takılması da kolaydır.  

Tüm solar jel aküler, araçlarda gördüğünüz otomotiv akülerinden farklı olarak marş, aydınlatma ve ateşleme (SLI) aküleri olarak da bilinen derin döngülü akülerdir. Otomotiv aküleri, bir enerji patlaması üretmek için çok ince kurşun levhalar kullanır. Bu dalgalanma, akünün arabanızı hızlı bir şekilde çalıştırmasına yardımcı olur, ancak ev kullanımı için güneş panellerine bağlanırsa ciddi sorunlara neden olur .

Öte yandan, derin döngülü aküler, enerjiyi daha eşit ve yavaş üretmek için daha kalın kurşun plakalar kullanır. SLI pillerinden daha uzun süre dayanırlar ve bir pil bankası oluşturmak için bunları kolayca birbirine bağlayabilirsiniz. Bu özellik, derin döngülü aküleri güneş paneli kurulumları için ideal hale getirir.  

Solar Jel Akülerin Avantajları

Solar jel akülerin avantajlarından biri, çok az veya hiç bakım gerektirmemesidir. Bu pillerdeki sıvının jel ile değiştirilmesi, kurşun-asit pillerde ortaya çıkabilecek sızıntılar veya diğer bakım sorunları hakkında endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Derin döngülü jel akülerin bir diğer avantajı da onları nereye kuracağınız konusunda ne kadar esnek olabildiğinizdir. Sızdırma korkusu veya bakım erişimine ihtiyaç duymadan herhangi bir konuma yerleştirilebilmelerinin yanı sıra ağır titreşimlere ve diğer önemli darbelere karşı dirençli olmaları onları küçük ev güneş enerjisi sistemleri için ideal kılar .

Solar Jel Akü Dezavantajları

Güvenilirlikleri ve çok yönlülükleri önemli artılar olmakla birlikte, solar jel akülerin bir bedeli vardır, özellikle standart ıslak hücreli akülerden daha yüksek bir fiyat. Ek olarak, derin döngülü jel aküler çok derin deşarjdan yanmaya karşı dirençli olsa da, şarj olurken yakından takip edilmeleri gerekir. Solar jel pilleri kapasiteye ulaştıktan sonra bile şarjda bırakmak elektrolitte boşluklara neden olabilir ve bu düzeltemeyeceğiniz bir durumdur.  

Ne yazık ki, tüm piller gibi, derin döngülü jel piller de yalnızca belirli sıcaklıklara dayanabilir, bu nedenle onları çok sık çok ısınan bir alanda saklamak ömürlerini kısaltacaktır.

Derin döngülü jel aküler, güneş enerjisi kurulumları için sahip olduğunuz tek seçenek değildir . Diğer derin döngü seçenekleri arasında kurşun asitli piller ve AGM piller bulunur. Her derin döngülü pilin nasıl çalıştığı ve aralarındaki bazı farklar hakkında daha fazla bilgi edelim.

Güneş Enerjisi İçin Derin Döngülü Kurşun Asit Aküler

Mevcut iki ana kurşun-asit pil türü vardır, sulu kurşun-asit piller ve sızdırmaz kurşun-asit piller. Her iki pil de elektrik üretmek için aynı temel kimyasal ilkeleri kullanır. Her pilin pozitif bir kurşun dioksit plakası (katot), negatif yüklü bir kurşun plakası (anot) ve elektrolit adı verilen bir sülfürik asit ve su karışımı vardır.  

Plakalar elektrolit karışımına yerleştirildiğinde ve bir güneş paneli sisteminden gelen kablolara bağlandığında elektrik üretebilirler. Sulu ve sızdırmaz derin döngülü aküler, akım üretmek için kurşun levhalar ve bir elektrolit kullanırken, tasarımları önemli ölçüde farklılık gösterir.

Sulu Kurşun Asit Aküler

Sulu akü en temel tasarımdır ve bu nedenle aynı zamanda en ucuzudur. Sulu kurşun asitli (FLA) aküler, asitle karıştırılmış elektrolit suyla kaplı yuvarlak plakalar kullanır. Plakaların sürekli olarak su ile doldurulması gerektiğinden (adı buradan gelir), bu piller düzenli bakım gerektirir. Su dolu kurşun asitli aküleri korumak için, akünün buharlaşma seviyeleri çok yüksek olduğunda damıtılmış su ekleyin.  

Damıtılmış su eklemek için pillerin etrafındaki plastik kasayı açabiliyor olmanız gerekir. Bu tasarım, pillerin her zaman dik durması ve iyi havalandırılan bir alanda olması gerektiği anlamına gelir. Uygun havalandırma olmadan, pillerin her boşalışında yayılan hidrojen gazı tehlikeli seviyelere çıkabilir.

Uygun bakım olmadan, bu pillerin daha az kullanım ömrü olacaktır. Bununla birlikte, uygun şekilde bakıldıklarında, evde enerji kullanımı için beş ila sekiz yıl arasında herhangi bir süre dayanabilirler.

Mühürlü Kurşun-Asit Piller

Adından da anlaşılacağı gibi, sızdırmaz kurşun asitli (SLA) piller, kalıcı olarak sızdırmaz kalabilmeleri için suyun düzenli olarak doldurulmasını gerektirmez. Su beslemesini yenilemek yerine, SLA pilleri sıvılarını tutmanın iki yolundan birine sahiptir.  

İlk tasarım, pozitif ve negatif plakalar arasına cam elyafından yapılmış ayırıcılar dahil etmektir. Diğer tasarım, sıvıyı bir jele dönüştürmektir. Her iki yöntemde de, piller deşarj sırasında hidrojen gazı salacaktır, bu nedenle, yanlarında saklamak bir seçenek olsa bile, onları iyi havalandırılan bir alanda tutmanız gerekecektir.

Emici Cam Mat (AGM) Piller

Elektroliti emmek ve sızmasını veya buharlaşmasını önlemek için cam elyafı kullanıldığında buna emici cam mat (AGM) pil denir. Fiberglas bir sünger gibi davranır ve elektroliti pozitif ve negatif plakalara yakın tutar. Bu, AGM akülerinin derin bir deşarj olmasına izin verirken sülfatın hidrojenle tekrar karışmasını sağlar. Bu işlem, deşarjlar sırasında salınan hidrojen gazı miktarını azaltan şeydir.

AGM aküleri, %80 kapasiteye kadar yüzlerce kez boşalabilir ve bir ev enerji sistemiyle kullanıldığında genellikle yaklaşık beş yıl dayanır. Az bakım gerektirmeleri ve daha kolay saklanabilmeleri onları çekici kılsa da, tasarımı daha karmaşık ve daha fazla malzeme gerektirdiğinden emsallerine göre iki kata kadar daha pahalıdırlar.

Jel Aküler

Diğer sızdırmaz kurşun-asit akü tipi, bir güneş jeli aküsüdür. AGM ve jel aküler aynı kolaylıklara sahiptir ancak farklı çalışırlar. Derin döngülü jel akülerdeki silika jel, sülfürik asidi askıya alarak aküye daha fazla stabilite sağlar. Aynı zamanda, uzun bir süre boyunca daha düşük bir kendi kendine deşarj oranına sahiptir.

Ek olarak, jel aküler boşaldıklarında en az miktarda hidrojen gazı açığa çıkarırlar, bu da havalandırmanın o kadar öncelikli olmadığı anlamına gelir. Solar jel piller ayrıca daha yüksek sıcaklıklarda rakiplerine göre daha iyi çalışır ve bu da onları daha sıcak iklimler için akıllıca kılar. Bununla birlikte, jel daha soğuk iklimlerde sorunlarla karşılaşabilir; bu, pillerinizi kışın bir bodrum katında veya garajda saklamayı planlıyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken bir şeydir.  

Derin döngülü jel aküler kolayca aşırı şarj olabildiğinden, daha uzun bir ömür sağlamak için onları oldukça yakından gözlemlemeniz gerekir. Bu cihazları uygun pil şarj cihazına bağlamanız çok önemlidir. Derin döngülü bir jel akü şarj cihazı voltajı izleyebilir ve solar jel akülerin kaldırabileceği sınırın üzerine çıkmasını önleyebilir. Uygun jel hücreli pil şarj cihazı olmadan, jel pillerinizin performansı sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Marka: Jel Power
20 AMPER 12 VOLT JEL AKÜ JEL POWER ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun a..
1.504,43TL
Vergiler Hariç:1.253,69TL
Marka: Jel Power
40 Amper Jel Akü Jel PowerÜrün Ölçüleri ;Uzunluk: 215 mmGenişlik: 175 mmYükseklik: 190 mmAğırlık: 14 kgÜrün DetaylarıJel Power 12V 40Ah Jel AküDoğaya Zarar Vermez Şekilde Tasarlanmıştır.Jel aküler geri dönüşüme uygun bir yapıya sahip olduğu için ekolojik dengeyi bozmayan ve kirlenmeye neden olmayaca..
3.706,03TL
Vergiler Hariç:3.088,36TL
Marka: Jel Power
60 AMPER 12 VOLT JEL AKÜ JEL POWER ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun a..
5.907,63TL
Vergiler Hariç:4.923,03TL
Marka: Jel Power
80 AMPER 12 VOLT JEL AKÜ JEL POWER ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun a..
5.173,76TL
Vergiler Hariç:4.311,47TL
Marka: Jel Power
100 Amper Jel Akü ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun asit aküler gibi dik du..
6.604,81TL
Vergiler Hariç:5.504,00TL
Marka: Jel Power
150 AMPER 12 VOLT JEL AKÜ JEL POWER ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun ..
10.090,68TL
Vergiler Hariç:8.408,90TL
Marka: Jel Power
200 AMPER 12 VOLT JEL AKÜ JEL POWER ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun ..
12.622,52TL
Vergiler Hariç:10.518,76TL
Marka: Jel Power
240 AMPER 12 VOLT JEL AKÜ JEL POWER ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun ..
13.980,17TL
Vergiler Hariç:11.650,14TL
Gösterilen: 1 ile 8 arası, toplam: 8 (1 Sayfa)
Kişisel verilerin korunması hakkında aydınlatma metnimizdeki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırıyoruz. Detaylı bilgi almak için inceleyiniz.