Menu
Sepetim

JEL AKÜ

Solar Jel Akü Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Güneş panelleri sisteminin en önemli unsurlarından birini ifade eden solar jel akü sistemi, panelden gelen enerjiyi depolamak için kullanılan bir modüldür. Her solar sistemde yer almayan jel aküler, sadece Off Grid veya hibrit sistemlerde tercih edilen bir kalemdir. Şebekeye bağlı veya şebekeye bağlı sistemlerde jel akü sistemi bulunmamaktadır. Jel akülü sistemin en önemli avantajı güneş enerjisi sisteminin şebekeden bağımsız çalışabilmesidir. Bu nedenle elektrik üretiminin olmadığı, elektriğin kesildiği durumlara karşı en iyi çözüm solar jel akü sistemidir.

Solar Jel Akü Nedir? 

Solar jel akü, güneş enerjili sistemin depolama birimi olarak tercih edilen en önemli araçtır. Bazı sistemlerde lityum piller tercih edilirken, daha verimli depolama için solar jel pillerin kullanımı ön plana çıkıyor. Bunun nedeni ise sıradan pil sistemlerindeki sıvıdan farklı olarak güneş pilinde elektrolit depolama kapasitesi yüksek jel pillerin bulunmasıdır. Bu sayede üretilen ve kullanılmayan enerjinin panoda depolanmasında üstün rol oynar. Enerjinin daha verimli dağıtılmasında da önemli avantajlar sağlar. Güneş pilinin bir diğer avantajı da bakım gerektirmemesidir.

Kullanımda olan güneş pili sisteminin avantajı nedir ?

Güneş pillerinin kullanımında ortaya çıkan avantajı anlamanın yolu, onları sıradan pil sistemleriyle karşılaştırmaktan geçmektedir. Kullanımda olan 100 amperlik sıvı bazlı bir akünün sunduğu kapasite yüzde 50'ye kadar düşürülebiliyor. Bu durum hava şartlarına göre de değişiklik göstermektedir. Ancak aynı değere sahip bir solar jel pilin kullanım kapasitesi yüzde 80'in üzerinde. Ayrıca hava ve iklim koşullarından minimum düzeyde etkilenir.

Güneş pili ne kadar dayanır?

Güneş pilinin uzun süre kullanılabilmesi için çevrim değerleri büyük önem taşımaktadır. En az 1200 – 1500 değeri olan bir jel aküyü yaklaşık 5 yıl kullanmak mümkündür. Standart bir 900 devirli pilin hizmet ömrü 2,5 yıldır.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Solar sistemlerde tercih edilen solar jel akü sisteminin öncelikli kullanım alanı Off Grid solar modelidir. Bu modelin en çok tercih edildiği alanların başında karavanlar, dağ ve çiftlik evleri veya ağdan uzak konutlar gelmektedir. Ayrıca güneş pillerinin kullanıldığı bir diğer sistem de hibrit güneş sistemi modelidir. Bu model, hem depolama hizmeti sunan hem de şebekeye bağlı konut, ticari veya endüstriyel kuruluşlarda tercih edilen sistemdir. Bu sistemin kurulumunda solar jel akülerin depolama ünitesi olarak kullanılması ön planda tutulabilir.

Kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

En çok tercih edilen depolama ünitelerinden biri olan solar jel aküleri seçerken veya kullanırken şunlara dikkat etmekte fayda var:

Güneş pilinin ömrünü etkileyen faktörlerden biri de şarj oluyor. Düzenli olarak şarj edilip boşaltılmayan pilin ömrü olması gerekenden daha fazla kısalıyor. Sistem kullanılmayacaksa solar jel akü tamamen şarj olduktan sonra sistem devre dışı bırakılmalıdır. Böylece jel akünün performansını olumsuz etkileyecek durumlar ortadan kalkmış olur.

Akü kutup başlarının temizliğine dikkat etmek gerekirken; Islak ve nemli zeminlerde kullanmamaya özen göstermelisiniz. Akünün tozlanmaması için üzerine bez konulması da yanlış bir uygulamadır. Evet, pilin tozlanmaması önemlidir ancak üzerine bez konulması sistem güvenliği açısından risk oluşturmaktadır.

Solar jel aküde meydana gelen şişmenin sebebi aşırı şarj sorunudur. Böyle bir durumda pil sistemden çıkarılmalıdır.

Güneş enerjisi sistemindeki depolama ünitesinden en iyi şekilde yararlanmanın en iyi yolu birden fazla jel akü kullanmaktır. Böylece tek bir pilde çevrim sayısı paylaşılarak daha verimli bir depolama birimi elde edilebilir.

Marka: HUPAİ AKÜ
100 Amper Jel Akü ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun asit aküler gibi dik ..
4.354,44TL
Vergiler Hariç:3.690,21TL
Marka: HUPAİ AKÜ
150 Amper Jel Akü ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun asit aküler gibi dik du..
7.118,78TL
Vergiler Hariç:6.032,87TL
Marka: Jel Power
20 AMPER 12 VOLT JEL AKÜ JEL POWER ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun a..
1.002,99TL
Vergiler Hariç:849,99TL
Marka: Jel Power
40 Amper Jel Akü Jel PowerÜrün Ölçüleri ;Uzunluk: 215 mmGenişlik: 175 mmYükseklik: 190 mmAğırlık: 14 kgÜrün DetaylarıJel Power 12V 40Ah Jel AküDoğaya Zarar Vermez Şekilde Tasarlanmıştır.Jel aküler geri dönüşüme uygun bir yapıya sahip olduğu için ekolojik dengeyi bozmayan ve kirlenmeye neden olmayaca..
2.470,78TL
Vergiler Hariç:2.093,88TL
Marka: Jel Power
60 AMPER 12 VOLT JEL AKÜ JEL POWER ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun a..
3.938,57TL
Vergiler Hariç:3.337,77TL
Marka: Jel Power
80 AMPER 12 VOLT JEL AKÜ JEL POWER ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun a..
3.449,31TL
Vergiler Hariç:2.923,14TL
Marka: Jel Power
100 Amper Jel Akü ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun asit aküler gibi dik du..
4.403,37TL
Vergiler Hariç:3.731,67TL
Marka: Jel Power
150 AMPER 12 VOLT JEL AKÜ JEL POWER ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun ..
6.727,37TL
Vergiler Hariç:5.701,16TL
Marka: Jel Power
200 AMPER 12 VOLT JEL AKÜ JEL POWER ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun ..
8.415,33TL
Vergiler Hariç:7.131,64TL
Marka: Jel Power
240 AMPER 12 VOLT JEL AKÜ JEL POWER ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun ..
9.320,47TL
Vergiler Hariç:7.898,70TL
Marka: Nova Akü
100 Amper Jel Akü ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun asit aküler gibi dik du..
4.134,28TL
Vergiler Hariç:3.503,62TL
Marka: Nova Akü
150 Amper Jel Akü ÖzellikleriJel aküler yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Jel akü (jel hücre olarak da bilinir) jelleştirilmiş elektrolitik VRLA aküdür. Sülfürik asit silis buharı ile karıştırılarak, katı jel biçimli hareketsiz hale getirilir. Jel akülerin de sulu kurşun asit aküler gibi dik du..
7.363,41TL
Vergiler Hariç:6.240,18TL
Marka: Nova Akü
200 AMPER JEL AKÜ Ne İşe Yarar ;Akü Hepimizin Bildiği Gibi Enerjiği/Elektriği Depolamaya Yarar, Depolanmış Olan Güneş Enerjisinden Elde Etmiş Olduğu Elektriği Kullanmak İstediğimiz Alet/Cihazlara Gönderir. Bu Sayede İsteğimiz Cihazları Kullanmış Oluruz, Bunun Sayesinde Enerjisiz Kalması. ..
10.054,36TL
Vergiler Hariç:8.520,65TL
Gösterilen: 1 ile 13 arası, toplam: 13 (1 Sayfa)
Kişisel verilerin korunması hakkında aydınlatma metnimizdeki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırıyoruz. Detaylı bilgi almak için inceleyiniz.