Güneş Enerji Sistemi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 ipucu

Bu yazımızda Güneş Enerji Sistemleri alırken dikkat edilecek konulara değineceğiz. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında Güneş enerji sistemleri ilk sırada yerini almıştır. Satın alma kararı vermeden önce yazımızı mutlaka okumalısınız.

Güneş enerji sistemi almaya karar verdiyseniz öncelikle ihtiyacınızı iyi belirlemeniz gerekiyor. Çünkü bağ evi yada on grid çatı için seçilmesi gereken sistemler farklıdır.

İhtiyacımızı belirledikten sonraki adım ise ihtiyacınıza en uygun konfigürasyonu oluşturmaktır. Tarımsal sulama da çalışacak motor gücü önemli iken bağ evinde çalıştırmak istediğiniz elektronik ürünler önemlidir. Bu bilgiler sizin ihtiyacınız olacak gücü oluşturur ve buna göre sistem dizayn edilir.

Kullanılacak panellerin sıfır ve hatasız olmasına dikkat edin. Piyasa da çok fazla ikinci el panel yada fabrikadan hatalı çıkmış ürünler satılmaktadır.

Eğer ihtiyacınız bağ evi ise kullanılacak olan akü seçimi çok önemlidir. Yine panel seçiminde olduğu gibi ikinci el akü kesinlikle yanlıştır. Sistem fiyatını düşürmek araç aküsü gibi seçimlerde yapılmamalıdır. Solar enerji için üretilmiş ürünler tercih edilmelidir.

Sistemi oluşturan diğer bir elemanda inverter dür. İnverterler tarımsal sulamada farklı bağevinde farklı on grid sistemlerde farklı ürünler kullanılmaktadır. Yine bunu seçerken ihtiyacınız olan sisteme göre en doğru ürün seçilmelidir. Bağ evinde kullanılacaksa mppt şarj özelliğinde olan ürünler tercih edilmelidir.

Sistemi oluşturan ve birçok kişinin önemsiz gördüğü konulardan biriside kablo seçimidir. Hangi sistem ihtiyacınız olursa olsun mutlaka güneş panellerinde solar kablo kullanılmalıdır. Solar kablo kullanılmadığı için zarar gören sistemler maalesef olmuştur. Bağ evi yada karavan sistemlerinde akü bağlantısı için de mutlaka doğru kablo kullanılmadır. İnce kullanılan kablolar size çok ciddi sıkıntılar yaşatabilir.

Ürün seçimi kadar önemli olan konuda ürünlerin montajıdır. İhtiyacınıza göre belirleyeceğiniz montaj alanına uygun konstrüksiyon seçilmelidir. Mutlaka yönü doğru konumlandırılmalıdır. Konstrüksiyon kısa zamanda paslanmayacak bir malzeme olmalıdır.

Sistem seçiminde tek belirleyici kriter fiyatı olmamalı kalite fiyat beraber düşünülmelidir. Orijinal yada sıfır olmayan ürünler  sizin için başta çok ekonomik görünse de kısa zaman da ekonomik olmadığı anlaşılacaktır. Ürün karşılaştırması yaparken mutlaka dikkate almalısınız. 

Sadece ürün aldığınızı düşünmemelisiniz. Size sisteminizi  düzgün oluşturacak bilgi ve referanslarına güvenilen bir firmadan almalısınız. Doğru firma seçimi size tüm anlatılan hususlarda doğru bilgi almanızı sağlayacaktır.

Son olarak güneş enerji sistemi bir bütündür. İhtiyacınıza göre sistemi oluşturan elemanları farklı farklı yerlerden satın almak garanti açısından sorunlar oluşturabilir. Bizim tavsiyemiz tüm ekipmanları tek yerden alarak komple sistem garantisi elde etmelisiniz.